+48502682348
jfrankowska@innovaops.pl

30 NARZĘDZI WSPIERAJĄCYCH PROJEKT.

30 NARZĘDZI WSPIERAJĄCYCH PROJEKT.

Narzędzia

Miesiąc, tyle potrzebowałam czasu, żeby zrealizować kolejny projekt. Inny niż dotychczasowe, gdyż po raz pierwszy zarządzałam projektem, który polegał na przygotowaniu i wydaniu produktu online. Mojego autorskiego produktu, zawierającego narzędzia wspierające projekty o nazwie „Growth Hacking Toolset”. O tym, co konkretnie znaczy ten tytuł, co jest w środku oraz jak przebiegał proces wydania e-booka, dowiesz się z dalszej części tekstu.

Jak przebiegał projekt?

Projekt podobnie, jak każdy inny był bardzo intensywny. Żeby dojść do tego etapu, w którym obecnie się znajduję, potrzebowałam około 300 godzin. To nie jest oczywiście jeszcze koniec mojej pracy, bo przede mną jeszcze techniczne aspekty związane z przygotowaniem WordPressa oraz działań marketingowych.

Projekt oczywiście zawierał kilka zwrotów akcji, momentów zwątpienia w jego użyteczność, chęci jego przedwczesnego zamknięcia itp. Czyli standard. Na szczęście lata pracy w środowisku projektowym nauczyły mnie dystansu do tego typu emocji. Jest na nie prosta metoda, nazywa się „rób swoje”.

Jak narodził się koncept?

Pracując w korporacji, wielokrotnie obiecywałam sobie, że przygotuję na potrzeby swoich projektów tzw. narzędziownik. Wyobrażałam sobie takie miejsce, w którym zbiorę najlepsze narzędzia projektowe i w zależności od potrzeby będę z nich korzystać.

Plany swoje, a życie swoje. Oczywiście nie miałam na to czasu. Pytałam znajomych po fachu, czy może mają gdzieś zebrane narzędzia w jednym miejscu i mogą się tym skarbem podzielić. Szukałam również gotowych rozwiązań, ale żadne nie spełniało moich oczekiwań. Z rozmów z różnymi osobami wynikało, że takie rozwiązanie byłoby wartościowym produktem. Tylko oczywiście każdy miał inne priorytety. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że właściwie, to wykonałam badania potrzeb użytkowników…

Kim są użytkownicy i jaki mają problem?

Z obserwacji wywnioskowałam, że istnieje pewna grupa zawodowa, która ma konkretny problem. Ta grupa to głównie konsultanci, project managerzy oraz projektanci.

Problem wyżej wymienionej grupy osób polega na tym, że potrzebują w swojej codziennej pracy dobrych narzędzi, tylko nie mają czasu, żeby coś takiego przygotować. W dzisiejszych czasach praca przy projektach jest znacznie bardziej przekrojowa niż kiedyś. Oznacza to korzystanie z narzędzi, które wywodzą się z różnych praktyk i dotykają innych aspektów.

Przez lata pracy każda z tych osób zgromadziła jakiś dobytek, tylko wszystko w innym miejscu. Pamiętają, że kiedyś zrobiły fajny slajd na potrzeby jakiejś prezentacji. Innym razem też zrobiły coś fajnego, tylko znowu w innym miejscu itd.

Z drugiej strony ile razy Ty konsultancie, PM’ie, czy projektancie zastanawiałeś się, czy narzędzia, z których korzystasz, na pewno są dobre. I co to znaczy w ogóle dobre narzędzi? Jeżeli Twoja praca polega na powielaniu „dobrych praktyk”, to czy przypadkiem nie zatrzymałeś się gdzieś w starych, dobrych czasach?

Od problemu do projektu

Problem postanowiłam w końcu zamienić w gotowe rozwiązanie. Pomimo założenia firmy, moja potrzeba się nie zmieniła. Nie wyobrażam sobie, żebym poszła realizować projekt do klienta, nie posiadając przygotowanych narzędzi. Wyobrażacie sobie na przykład hydraulika, który przyjeżdża “na robotę” bez narzędzi? Moja praca polega na realizacji projektów, potrzebuję więc praktycznych narzędzi do wykonania swoich obowiązków. Tak narodził się projekt.

Scenariusz projektu

Zbudowanie takiego rozwiązania było wyzwaniem. Przygotowałam sobie zatem checklistę, czyli wylistowałam, co muszę zrobić, żeby powstał dobry zestaw narzędzi.

Na liście zadań do wykonania znalazły się badania rynku w zakresie obecnie zachodzących trendów w zarządzaniu. Zaplanowałam również pogadać ze znajomymi praktykami, a następnie zdecydować, które narzędzia uwzględnię, w jaki sposób je opiszę, ile czasu na to potrzebuję, czy będę potrzebowała od kogoś pomocy, czy moje doświadczenie pozwoli mi udźwignąć to wyzwanie, czy są jakieś inne ograniczenia itp, itd.

Plan projektu

Na zbudowanie rozwiązania dałam sobie miesiąc, który podzieliłam na 2 timeboxy. Pierwsze dwa tygodnie poświęciłam na badania, obserwacje, podjęcie decyzji, które narzędzia opiszę oraz wstępny projekt graficzny rozwiązania. W kolejnych dwóch, krok po kroku budowałam rozwiązanie. Na tym etapie z kilku narzędzi zrezygnowałam, a w ich miejsce pojawiły się inne. To normalne, że dopiero faza prototypowania przybliża Cię do finalnego rozwiązania.  

Growth Hacking Toolset co to oznacza?

Tak nazwałam swój produkt, który wkrótce może być również Twój, jeśli zdecydujesz się go zakupić. W początkowej fazie pracy nad narzędziami myślałam, że to będzie produkt tylko dla mnie, ale jak zdałam sobie sprawę, jaką tak naprawdę wartość tworzę, to zdecydowałam się nim podzielić.

Zebrane narzędzia (w sumie jest ich 30!) nie są moim autorskim wymysłem. Są to jednak sprawdzone techniki, które istnieją na rynku wiele lat. Część z nich powstała w ubiegłym wieku, ale niech Cię to nie zmyli. Growth Hacking to z jednej strony buzzword (modne słowo), ale również synonim czegoś, co jest skuteczne, praktyczne, kreatywne. Takie właśnie są narzędzia skupione w tym e-booku. Nie znalazłam lepszej nazwy, która tak dosadnie odzwierciedliłaby ideę, tego, co jest w środku.    

Co znajdziesz w środku?

30 przekrojowych narzędzi

Narzędzia wywodzą się ze sprawdzonych praktyk, takich jak: User experience, design thinking, lean oraz Agile. Uwaga teraz będzie trochę kontrowersyjnie – powiem tak, koncentrowanie się tylko na jednej z powyższych technik nie ma najmniejszego sensu.

Każda firma, która skupi się na wdrażaniu w swojej organizacji, tylko jednej z powyższych kultur jest skazana na porażkę. Piszę to świadomie, bo dopiero połączenie tych praktyk może przynieść wymierne korzyści.

Przytoczone koncepcje mają podobną filozofię, bo skupiają się na współpracy, jakości i stawiają klienta w centrum, ale różnią się jednym: używają różnych narzędzi. Nie warto zatem się zamykać na jedną opcję, tylko należy wyciągać to, co najlepsze, najwygodniejsze, najskuteczniejsze dla danego projektu. Przykładem jest Toyota, która wypromowała Lean, dając temu wyraz tzw. proof of concept, ale gdyby nie zaadoptowała również design thinking, nie posunęłaby się do przodu.   

Nowoczesny design

Narzędziom nawet tym, które nie są nowe, starałam się nadać nowoczesny design. Żyjemy w czasach, w których przedmiotom nadaje się nowy wymiar. Muszą być funkcjonalne, w szerokim tego słowa znaczeniu. Mój produkt podobnie jak inne, tworzone w dzisiejszych czasach powinien zachwycać. Od początku pracy nad tym produktem starałam się, żeby spełniał wszelkie standardy. Stworzyłam go dla nowowczesnych ludzi, którzy lubią otaczać się z jednej strony rzeczami praktycznymi, ale też ładnymi.

Opisy oraz wskazówki, jak używać narzędzi

Narzędzia z jednej strony wydają się takie proste, czasami wręcz banalne. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Oczywiście teoria to jedno, a praktyka drugie. Te syntetyczne opisy mają za zadanie głównie otworzyć odpowiednie klapki. Ostatecznie jak je wykorzysta osoba, która z nich skorzysta, to już sprawa indywidualna. W tych narzędziach, szczególnie z zakresu design thinking, liczy się kreatywność, a tego nie da się ubrać w teorię. Całość ułożona jest w logiczny proces i tworzy tzw. project story.

Edytowalne szablony

Na końcu, to co chyba najważniejsze, szablony tych narzędzi są w formie edytowalnej. Czytaj feel free to use it.

Będzie oczywiście też bonus, ale to wyjawnię dopiero, jak ruszy sprzedaż. Niespodzianka to niespodzianka.

Co osiągniesz, jeśli kupisz e-book

Przekrojową wiedzy – narzędzia pochodzące z różnych technik zebrane zostały w jednym miejscu i stanowią spójną całość.

Stworzysz własną, niepowtarzalną markę, czyli eksperta, który rozumie potrzeby klientów i biznesu oraz podąża za trendami.

Zrealizujesz projekty, w sposób skuteczny i atrakcyjny. Praktyczny aspekt w połączeniu z nowoczesnym dizajnem może zachwycić klientów, przełożonych oraz współpracowników.  

Kiedy będzie można kupić e-book?

Oczywiście trzeba się dowiadywać! Tak typowo po polsku. Albo inaczej, już wkrótce. Jak pisałam na wstępie, produkt jest już gotowy, tylko muszę dopiąć techniczne aspekty. W każdym razie premiera we wrześniu, a poniżej próbka, czyli wstęp do e-booka oraz spis narzędzi.

Narzędzia
Growth Hacking Toolset by InnovaOps
Narzędzia
Lista narzędzi opisanych w ebooku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.