+48502682348
jfrankowska@innovaops.pl

ZACZNIJ OD PROJEKTOWANIA PROBLEMÓW.

ZACZNIJ OD PROJEKTOWANIA PROBLEMÓW.

Problemów

Mówi się, że Polacy lubią narzekać. Warto zatem wykorzystać tę naszą narodową cechę i przekuć ją w biznesowy sukces. Zaprojektowanie problemów może być sposobem na skuteczne wprowadzanie innowacji. W końcu pracownikom o wiele łatwiej rozmawia się o problemach niż o rozwiązaniach.

Wiele firm działających na rynku polskim (i nie tylko) to organizacje o złożonych procesach, schematy ich funkcjonowania są zazwyczaj chaotyczne i nieprzewidywalne. Na tak chwiejnym fundamencie planuje się wzrost firmy.

Podejście projektowe kluczem do rozwiązania problemów

W tym chaotycznym środowisku wprowadzane są również innowacje. W większości przypadków inicjatywy dotyczące innowacji polegają na poszukiwaniu nowych pomysłów. Burze mózgów mają za zadanie wygenerować jak najwięcej pomysłów. Potem się okazuje, że wdrożenie tych pomysłów jest niemożliwe. Problem polega na tym, że powinniśmy odwrócić swój tok myślenia.

Należy koncentrować się na znalezieniu problemów, z którymi boryka się klient, a następnie powołać zespół, którego zadaniem będzie rozwiązanie tych problemów.

Projektowanie problemów to proces, którym można łatwo zarządzić. Koncentracja na problemach klienta jest cechą podejścia projektowego. W tradycyjnym zarządzaniu dominuje podejście decyzyjne, a powinno projektowe. W podejściu tradycyjnym formułuje się istniejące rozwiązania, a następnie dokonuje się wyboru pomiędzy nimi.

Na czym polega podejście projektowe?

Z uwagi na to z jak dużą niepewnością i niejednoznacznością stykamy się na co dzień, zastosowanie podejścia projektowego polega na poszukiwaniu wielu rozwiązań i testowaniu ich poprzez tworzenie prototypów. W miarę jak zespół lepiej poznaje przestrzeń problemową, rozwiązania się zmieniają. W takim modelu następuje świadome poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań.

Koncentrując się na problemach, zamiast na rozwiązaniach nie planuje się wzrostu, tylko się go odkrywa.

Zespół, który pracuje nad problemami klientów, powinien mieć świadomość, jak wygląda obecna infrastruktura firmy i jaka jest strategia firmy.

Podejście projektowe a portfel projektów

Skoro już wiemy, że podejście projektowe to sposób na skuteczne wdrażanie innowacji, to warto tę praktykę stosować przy wszelkiego rodzaju zmianach w organizacji. Każda firma powinna mieć określoną strategię innowacji, czyli dobrze zarządzany portfel projektów.

Klient jest oczywiście najważniejszy. Organizacja powinna tworzyć wartościową ofertę, ale również powinna być w stanie ją właściwie wytworzyć. Skupianie się tylko na wartości, czyli produktach ma swoje plusy i minusy. Plusy są takie, że być może jesteśmy w stanie wygenerować przełomowe innowacje, ale jeśli nie będziemy w stanie ich wytworzyć to ten, jak i wiele innych projektów może popaść w zapomnienie.

Innowacje najczęściej wymagają gruntownych zmian w różnych elementach modelu biznesowego. Skupianie się tylko na jednym elemencie niestety jest klasycznym błędem, który popełnia większość firm.

Ponadto warto pamiętać, że klient nie mierzy się tylko z problemami, ale również ma jakieś potrzeby. Dlatego wszelkie inicjatywy skoncentrowane na klienta, które podejmuje firma, powinny uwzględniać te dwie perspektywy. Oznacza to, że portfel projektów powinien rozwiązywać problemy klientów wynikające np. z użytkowania naszej oferty (inicjatywy optymalizacyjne), jak również odpowiadać na nowe potrzeby.

Organizacje, którym zależy na rozwoju, powinny przyjąć podejście projektowe jako narzędzie do rozwiązywania problemów. Ostatecznie jest to narzędzie do eksploracji, czyli poszukiwania nowych możliwości. Takie poszukiwanie wiąże się z chaotycznym i dowolnym przechodzeniem w tył i przód. Jak również z wielokrotnym przeprowadzeniem tych samych etapów, czyli badań, analizy oraz generowania pomysłów. Jest to jednak świadomy krok w kierunku doskonałości operacyjnej.

Image source: Esther Gons, thecorporatestartupbook.com

image sources

  • Projektowanie problemów: by Esther Gons thecorporatestartupbook.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *