+48502682348
jfrankowska@innovaops.pl

INNOWACJE, SPOSÓB NA OŻYWIENIE BIZNESU.

INNOWACJE, SPOSÓB NA OŻYWIENIE BIZNESU.

Innowacje biznesowe

Innowacje biznesowe to sposób na kwestionowanie, podważanie i przekształcenie rozwiązań, które w dzisiejszej rzeczywistości się nie sprawdzają. Świat się nieustannie zmienia, a w następstwie konsumenci zmieniają swoje nawyki. Firmy odnoszące kiedyś sukces, a nie podążające za trendami zaczynają mieć kłopoty. Droga do wyjścia z tej trudnej sytuacji prowadzi do innowacji biznesowych. Działalność innowacyjna ma prowadzić do powstania czegoś nowego, co mogłoby zastąpić przestarzałe rozwiązania.

Co to są innowacje biznesowe?

Innowacje biznesowe to koncepcja, według której organizacja wprowadza zmiany w postaci nowych procesów, usług lub produktów. Tego typu zmiany pozytywnie wpływają na ich działalności. Może to dotyczyć ulepszenia istniejących praktyk lub rozpoczęcie działalności w zupełnie nowym obszarze. Ostatecznie celem jest ożywienie biznesu, stworzenie nowej wartości i zwiększenie wzrostu lub wydajności.

Dlaczego innowacje biznesowe mają znaczenie?

Innowacje biznesowe mają znaczenie z jednego prostego powodu tzn. tworzenia wartości. Tak naprawdę wszelkie innowacje biznesowe powstają z myślą o generowaniu wartości – dla firm, dla klientów i dla społeczeństwa. Innowacje są odpowiedzią na pojawiające się problemy oraz zmieniające się potrzeby. Jeżeli organizacja nie podąża za trendami, wytwarza wartość, która nie usatysfakcjonuje użytkowników.

Aby firma mogła się rozwijać, należy nieustannie wprowadzać innowacje i usprawnienia. Udane innowacje biznesowe oznaczają znajdowanie nowych możliwości uzyskiwania przychodów, optymalizację istniejących procesów i, ostatecznie, generowanie wyższych zysków. Powinno to również dawać firmom przewagę nad konkurentami.

Trzy modele innowacji biznesowych

Sposobów na wdrażanie innowacji jest wiele. Pamiętać należy, że organizacje o różnym wieku i wielkości mają różną motywację, aby rozpocząć proces innowacji biznesowej. Dla jednych może to być chęć oceny sposobu, w jaki firma generuje przychody, dla innych przeniesienie się do innej branży lub stworzenie zupełnie nowego produktu/usługi. Przed rozpoczęciem cyklu innowacji ważne jest, aby organizacje rozumiały różne dostępne opcje.

1. Innowacja modelu dochodowego

Jeśli zwiększone zyski są głównym motorem innowacji biznesowej, organizacja może zdecydować się na zmianę swojego modelu przychodów. Może to obejmować ponowną ocenę oferowanych produktów lub usług, lub spojrzenie na strategię cenową firmy. Ten rodzaj innowacji nie musi być radykalny, czasami zmiana nawet jednego elementu może przynieść znaczące rezultaty.

2. Innowacja modelu biznesowego

Ten model innowacji biznesowych wymaga od organizacji zidentyfikowania obszarów do optymalizacji. Weryfikacji podlegają procesy, produkty lub usługi, które mogą zostać ulepszone w celu zwiększenia rentowności firmy. Innowacja w tym przypadku jest dość radykalna i może odnosić się np. do tworzenia nowych partnerstw, zlecania określonych zadań na zewnątrz, wdrażania nowych technologii lub istotnie zmienionych procesów. Działania w tym zakresie prowadzą do rozwijania modelu biznesowego.

3. Innowacja modelu branżowego

Najprawdopodobniej najbardziej radykalny model innowacji biznesowych, ambitne organizacje mogą zdecydować się na całkowitą zmianę branży dla celów innowacji lub nawet stworzyć zupełnie nową branżę dla siebie.

Jak rozpocząć innowacje biznesowe – porady ekspertów:

Każda firma ma inne motywy wprowadzania innowacji. Przedsiębiorstwa, które decydują się na istotne zmiany, powinny uważać na pewne powszechne pułapki. Wszystkie wynikają z nieprawidłowej strategii transformacji lub sposobu wdrażania innowacji biznesowych. Poniżej sugestie trzech ekspertów, którzy zwracają uwagę, na co należy uważać.

Nie koncentruj się na odległych celach

„Dobra strategia musi unikać wszechstronnych inicjatyw bez ich starannego zrozumienia i odpowiedniego zaplanowania. Zamiast tego należy wdrożyć strategię „szybkich zwycięstw”, która przyczyni się do wyraźnego wpływu na operacje i konkretne korzyści. Można to zrobić, uruchamiając równolegle wiele małych projektów, aby zagwarantować, że najlepsze pomysły będą postępować szybko, a złe pomysły zawiodą wcześnie ”.

Matt Jones, główny strateg analityczny w firmie konsultingowej Tessella.

Nie lekceważ projektowania

„Coraz więcej szybko rozwijających się startupów jest tworzonych przez projektantów. Kurs projektowania na MBA w Uniwersytecie Stanforda jest jednym z najpopularniejszych i coraz bardziej jest rozumiany jako potężne narzędzie strategiczne. Mimo to wiele firm nadal nie zdaje sobie z tego sprawy i nie tylko zaniedbuje tworzenie roli lidera w zakresie projektowania, ale także nie inwestuje w rozwój możliwości projektowych szerzej w biznesie. Projektowanie zmusza firmę do całkowitego przemyślenia, w jaki sposób wprowadza nowe produkty i usługi na rynek, a także jak działa i organizuje się ”.

James Haycock, założyciel i dyrektor zarządzający doradztwa w zakresie innowacji i zmian Adaptive Lab.

Ostrożnie obserwuj rywalizację między liderami zmian

„Tendencje napędzane przez innowacje cyfrowe, które są wszechobecne w dzisiejszej globalnej gospodarce, mogą prowadzić do dezorientacji wysiłków na rzecz transformacji. Symptomatyczne dla dzisiejszych czasów jest obsadzanie stanowisk, które przedstawiają się jako cyfrowi liderzy – głównie oficerowie ds. Informacji, marketingu cyfrowego, technologii i transformacji cyfrowej itp. Według badań przeprowadzonych przez Digital McKinsey, jedna trzecia pracowników nie wie, który lider jest odpowiedzialny za funkcje cyfrowe i technologiczne w swojej firmie. Ponadto często są to osoby, które znalazły się na tych stanowiskach z przypadku”

Chris Porter, dyrektor ds. Transformacji cyfrowej w doradztwie w zakresie cyberbezpieczeństwa i transformacji.

Image source: Esther Gons, thecorporatestartupbook.com

image sources

  • Tworzenie wartości: by Esther Gons thecorporatestartupbook.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.