PLUSY I MINUSY BYCIA FREELANCEREM: PRACA, KTÓRA SPOGLĄDA W PRZYSZŁOŚĆ.
Tym razem zamieszczam wpis koleżeński. Zapraszam do poczytania tego artykułu szczególnie te osoby, które myślą o przejściu na swoje.
Większa swoboda, mobilność i nieobecność szefa. Również wzrost problemów zdrowotnych i niepewność zarobków. Model pracy odpowiedni dla wszystkich?
Bycie freelancerem oznacza całkowitą niezależność. Pracujesz sam, bez szefów i z dowolnego miejsca na świecie dzięki połączeniu internetowemu, wszystko jedno czy z Twojego miasta, czy bardziej egzotycznego i odległego miejsca. Nie ma ograniczeń. Nawet jeśli wybierzesz kraj, gdzie w Internecie obowiązuje cenzura, możesz po prostu wykorzystać sieć VPN i jednocześnie zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci.
Trend jest coraz popularniejszą formą zatrudnienia, badania LinkedIn wykazały, że 43% pracowników w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. będzie freelancerami, a model rozszerzy się na kraje rozwinięte w kolejnych latach. Oto podstawowe zalety i wady bycia wolnym strzelcem:
Wolność.
Brak szefów, którzy kontrolują zarówno harmonogram, jak i samą pracę. Możesz wykonywać pracę z dowolnego miejsca i zgodnie z wybranymi warunkami. Swoboda w pracy sprawia, że dana osoba może zaangażować się i skupić na danym zadaniu w 100%.
Zarządzanie czasem.
Co najmniej 60% funkcji, które wykonuje pracownik biurowy, można wykonać w trybie telepracy Możliwość pracy w domu lub w innym miejscu stwarza możliwość lepszego zarządzania czasem, oszczędzając ilość godzin i pieniędzy przeznaczonych na codzienny transport oraz związane z tym zmęczenie psychiczne. Poprawia też wydajność.
Brak problemów w strukturze firmy.
Pozwala pozbyć się tego niemiłego szefa, zazdrosnego współpracownika lub nie cierpieć z powodu mobbingu i innych problematycznych sytuacji, które występują w strukturach korporacji. Jednakże pozbawia nas również poczucia przynależności, które jest zawsze ważne. Dobra praca w zespole może pobudzać kreatywność.
Niepewne warunki pracy.
Oderwanie od struktury firmy oznacza również brak korzyści społecznych takich jak urlop lub zwolnienie chorobowe. Pracownik ponosi wszystkie koszty związane z pracą: posiadanie komputera i jego utrzymanie, Internet, sprzątanie miejsca pracy, wynajem biura. Pracownikowi zależy na tym, ile zarobi i na przepracowanych godzinach, co byłoby cenne w idyllicznej sytuacji, ale nie w prawdziwym życiu, gdzie w rzeczywistości gra się na niekorzyść pracownika, który często przyjmuje wiele zamówień po niskiej cenie, aby móc zakończyć miesiąc z przyzwoitym dochodem
Samotność, stres i inne problemy zdrowia psychicznego.
Życie niezależne to walka z samym lenistwem i samotnością. Jest to pewna izolacja i utrata kontaktu i interakcji. Korzyść wynikająca z braku konieczności chodzenia do biura koliduje z poczuciem samotności. Brak interakcji również nie pozwala na wzrost ani dostęp do stanowisk o większej odpowiedzialności.
Praca freelancera nie jest odpowiednia dla wszystkich. Może oznaczać fantastyczną możliwość podróży i pracy zdalnej z uroczej kawiarni na południu Włoch, ale również stres związany z brakiem stabilizacji i pewnych zarobków. Zwłaszcza na początku nie wszystkie zlecenia będą tymi wymarzonymi i trzeba będzie przyjąć kilka mniej opłacalnych, aby wyrobić sobie renomę w danej branży.
Marianna Płatek – Redaktor w TechWarn.com